Dwa lata po porozumieniu UE-Turcja: Perspektywy polityki migracyjnej UE

Event

Warsaw
25th April, 2018


Gerald Knaus, Dyrektor European Stability Initiative i spiritus movens porozumienia z Turcją

Ana Uzelac, Senior Policy Fellow w Instytucie Clingendael, Ekspertka ds. Migracji

Agnieszka Kulesa, Instytut Spraw Publicznych, Kierowniczka Programu Polityki Migracyjnej 
 

Chaired by:

Konstanty Gebert, Dziennikarz Gazety Wyborzcej i Associate Fellow w ECFR


 

Warszawskie biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) i Fundacji Heinricha Bölla (HBS) serdecznie zapraszają na debatę publiczną  pt.

Dwa lata po porozumieniu UE-Turcja: Perspektywy europejskiej polityki migracyjnej

25 kwietnia w godz. 16:00-17:30 w siedzibie Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10a, Sala Turowicza

Zawarte dwa lata temu porozumienie z Turcją, ostro krytykowane m.in. przez organizacje pozarządowe i Radę Europy, osiągnęło zakładane cele, regulując i ograniczając napływ migrantów z tego kierunku. Otwarte pozostały jednak inne szlaki, w szczególności biegnący z Afryki Subsaharyjskiej przez Libię do Włoch szlak środkowo śródziemnomorski. Stawia to Europę przed tragicznym wyborem między potrzebą ochrony własnych granic a obowiązkiem ratowania ludzi. Próby porozumienia z Libią, choć ograniczają napływ migrantów, okupione są przymykaniem oka na łamanie praw człowieka i handel ludźmi.

Podczas tej debaty chcemy zastanowić się nad perspektywami skutecznej, respektującej europejskie wartości i międzynarodowe standardy prawne polityki migracyjnej. Czy „model turecki” jest jedynym możliwym skutecznym rozwiązaniem? Jak zabezpieczyć granicę przy jednoczesnym poszanowaniu prawa do azylu? Jakie są koszty humanitarne obecnej polityki i jak im zapobiegać? W jaki sposób Polska może przyczynić się do wypracowania lepszej europejskiej polityki migracyjnej?

Debata odbędzie się w języku polskim i angielskim – zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w debacie do 23 kwietnia poprzez formularz rejestracyjny.Go back to the Events page