Руската икономика ще страда в дългосрочен план – мнение на водещ руски икономист

Руската икономика бавно ще затъва в рецесия и санкциите от страна на Запада ще играят решаваща роля

Publication cover
Целият текст можете да намерите на
Резюме можете да намерите на

Руската икономика бавно ще затъва в рецесия и санкциите от страна на Запада ще играят решаваща роля, смята водещ икономист от Москва

В публикацията на ЕСВП, „Може ли да оцелее Путиномиката?“(на английски език), Кирил Рогов, старши експерт в Института за икономическа политика „Гайдар“ (Gaidar Institute for Economic Policy), разглежда икономическите показатели на Русия в момента и подлага под съмнение широко разпространени схващания за състоянието на руската икономика.

Докато много руски експерти очакваха V-образна криза, в която рязкото влошаване на икономиката ще бъде последвано от също толкова рязко възстановяване, Рогов смята, че упадъкът на руската икономика ще продължи по-дълго от очакваното. Въпреки че непосредственият срив беше избегнат с възстановяването на цените на петрола и девалвацията на рублата, това станаза сметка на значителен спад на вътрешното потребление и инвестициите в Русия. Тойот своя страна засегна важни за руската икономика индустрии като автомобилната и текстилната, кактои потреблението на домакинствата.

Според Рогов санкциите от страна на Запада ще играят ключова роля за характера и дълбочината на кризата в Русия. Рестрикциите върху финансовия сектор пречат на руските банки да осигурят вътрешни инвестиции. Вследствие на това руската икономика може да изпадне в процес на ‚де-модернизация‘ или период на стагнация, комбиниран с авторитарна, антизападна и автократска идеология. Рогов смята, че мерките за стабилизация на руската икономика неизбежно ще доведат до стагнация в потреблението, особено в големите градове. Тогава е възможно Кремъл да разчита на по-малките и консервативни градове, за да запази подкрепата за Путин.

Кирил Рогов, автор на „Може ли да оцелее Путиномиката?“ казва:

„Ако цената на петрола остане 60 долара за барел, руската икономика няма да се срине в близко бъдеще, но ще изпадне в постепенна рецесия.“

„Въпреки скорошното покачване на цените на петрола и макроикономическото стабилизиране, най-новата статистика сочи, че започва нова фаза на кризата, със сериозен спад в индустриалното производство.“

“Ако настъпи влошаване на икономиката, това би могло да се превърне в политически проблем за Кремъл. Ако патриотичния ентусиазъм към антизападните политики на Путин отслабне, то Путин ще трябва да се надпреварва с времето, за да моделира очакванията на хората и да засили авторитарните си институции, на фона наизгледите за дългосрочната стагнация.“

Европейският съвет за външна политика не заема колективни позиции. Този коментар, както всички публикации на ЕСВП, представя само авторовото мнение.